پیش ‌بینی قیمت آهن و میلگرد در سال ۱۴۰2

میلگرد و آهن به عنوان دو عامل کلیدی در صنعت فولاد، در اقتصاد جهانی و کشورهای مختلف تأثیرگذارند. با توجه به اهمیت پیش بینی قیمت میلگرد و آهن در برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری استراتژیک در صنعت فولاد، انجام تحلیل‌های علمی و تخصصی در این زمینه از اهمیت بالایی برخوردار است. همچنین، با توجه به نوسانات قیمتی گاهاً غیرقابل پیش‌بینی‌ترین مقطع فولادی در بازارهای جهانی، پیش بینی دقیق قیمت میلگرد و آهن در سال 1402 (2023-2024) است. تعیین قیمت میلگرد و آهن در آینده از اهمیت بالایی برخوردار است، زیرا با توجه به تغییرات پیچیده و پویا در بازارهای جهانی، پیش بینی دقیق قیمت این محصولات به عنوان یکی از چالش‌های بزرگ صنعت فولاد محسوب می‌شود.

در این مقاله، با هدف پیش بینی قیمت آهن در سال 1402، ابتدا به بررسی عوامل کلیدی مؤثر بر قیمت میلگرد و آهن خواهیم پرداخت. سپس، روش‌های مختلف پیش بینی قیمت میلگرد را بررسی خواهیم کرد. در ادامه، با استفاده از داده‌های تاریخی و تحلیل‌های پیشین، مدل‌های پیش بینی قیمت تیرآهن آهن در سال 1402 را ارزیابی و مقایسه خواهیم کرد.

قیمت گذاری آهن آلات در سال 1402
قیمت‌گذاری آهن‌آلات به عوامل مختلفی بستگی دارد. برای اینکه پیش‌بینی درستی از قیمت آهن در سال 1402 ارائه دهیم، باید تمامی عوامل موثر بر قیمت آهن‌آلات را مورد بررسی قرار دهیم. عوامل بسیار زیادی بر قیمت آهن‌آلات موثر بوده و بر اساس آن‌ها می‌توان به پیش بینی میلگرد و آهن پرداخت؛ از این رو در ادامه مقاله به بررسی عوامل موثر بر قیمت آهن آلات خواهیم پرداخت.

میزان عرضه و تقاضا
میزان عرضه و تقاضا تاثیر بسیار زیادی در تعیین قیمت بازار آهن‌آلات دارد. در واقع هرچقدر تولید و عرضه آهن‌آلات در بازار بیشتر شود، قیمت محصولات کاهش پیدا کرده و با کاهش میزان مصرف و تقاضا، قیمت‌ها بیشتر خواهد شد.

میزان تقاضا در بازار مسکن
میزان تقاضا در بازار مسکن، می‌تواند قیمت تیرآهن را بالاتر برده یا کاهش دهد. در سال‌های اخیر رکود بی‌سابقه ناشی از تورم در بازار مسکن، بر میزان تقاضا برای تیرآهن و میلگرد نیز اثر گذاشته و سرمایه‌گذاران را برای احیای مسکن دچار تردید کرده است. اما پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد که ممکن است با تورم افسارگسیخته بازار مسکن در سال 1402 مواجه نباشیم. به این معنی که کارشناسان معتقدند مسکن در حداقل 6 ماه آینده، دچار تورم نخواهد شد و ثبات قیمت‌ها را در سال جدید شاهد خواهیم بود. پیش‌بینی نرخ تورم مسکن در سال جدید رقمی بین تورم مسکن در سال قبل و سال جاری است. بنابراین ممکن است این خوش‌بینی‌ها باعث ترغیب سرمایه‌گذاران به این سمت از بازار شود که احتمالا با افزایش تقاضا برای آهن و رشد ملایم قیمت تیرآهن همراه خواهد بود.

نیاز صنایع وابسته
یکی دیگر از عوامل و شرایط موثر در پیش بینی قیمت میلگرد و آهن، نیاز صنایع وابسته است. صنایعی مانند خودروسازی، پتروشیمی، بسته‌بندی و برخی دیگر از صنایع، به آهن‌آلات نیاز دارند و در صورتی که میزان عملکرد این صنایع افزایش پیدا کند، تقاضا برای آهن‌آلات نیز افزایش خواهد یافت.
البته این نکته را هم در نظر داشته باشید که رشد تقاضای صنایع فولادی را باید در بازارهای جهانی مورد بررسی قرار دهیم؛ چراکه رشد تقاضا در صنایع داخلی تاثیر چندانی در قیمت‌ها نخواهد داشت.

قیمت دلار آزاد و دلار نیمایی در سال 1402
وضعیت ارز به‌طورمستقیم بر قیمت تیرآهن اثرگذار است. همانطورکه در ابتدای دی ماه سال جاری شاهد بودیم، با افزایش نرخ دلار، قیمت تیرآهن نیز، به‌شکل غیرمنتظره‌ای روبه افزایش گذاشت. درصورتی‌که نرخ تورم همچنان نزدیک به 50 درصد باقی بماند، کاهش ارزش ریال، دربرابر دلار ناگزیر خواهد بود. دراین‌شرایط باید انتظار افزایش قیمت آهن در سال جدید را داشته باشیم. یکی از مهم‌ترین عوامل موثر بر شرایط اقتصادی کشور، قیمت دلار و نوسانات ارزی است. میزان ارزش پول کشور ایران در مقایسه با ارزهای رایج دنیا همچون دلار و یورو بسیار کاهش پیدا کرده و همین امر باعث می‌شود تا هزینه واردات مواد اولیه افزایش پیدا کرده و در نتیجه قیمت آهن‌آلات نیز بیشتر خواهد شد.
قیمت پایه‌ای عرضه در بورس کالا طبق دلار نیمایی تعیین می‌شود. افزایش قیمت در ارز نیمایی منجر به افزایش قیمت در معاملات میلگرد و آهن خواهد شد؛ زیرا رابطه دلار با قیمت فولاد بسیار تنگاتنگ است.

 

 

 

 

1 نظر ثبت شده در "پیش ‌بینی قیمت آهن و میلگرد در سال ۱۴۰2"
  • خوبه

شما هم میتوانید نظری در مورد این مقاله بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *